Close
  • Rozwód, separacja, alimenty

Kto może wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Jeśli kobieta, która urodziła dziecko jest mężatką, to ojcem dziecka jest mąż matki. O tym już kiedyś wspominałam. Wiadomo, życie pisze różne scenariusze. Bywa tak, że małżonkowie od lat mieszkają osobno i prowadzą zupełnie osobne życie (a z jakiegoś powodu nie decydują się na rozwód). Zdarza się też i tak, że sprawa o rozwód trwa wiele lat, a każde z małżonków jest już w innym związku. I jak w takich sytuacjach kobieta rodzi dziecko, to… z prawnego punktu widzenia powstaje pewien problem. Temat budzi wiele wątpliwości, więc dziś o tym, kto może wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa.

Pamiętasz pewnie, że o ustaleniu ojcostwa w sądzie już pisałam?

To dziś też o sprawie w sądzie, tyle że o zaprzeczeniu ojcostwa.

Takie sprawy rozpatrywane są przez sądy rejonowe.

Tylko aby sąd sprawę rozpoznał, najpierw ktoś musi wnieść do sądu pozew.

 

Tak więc : kto może wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Zacznijmy od tego, iż :

Matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka.

Ciekawy jesteś pewnie, kogo to ta matka ma pozwać?

Przepis stanowi dokładnie tak:

Matka powinna wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko mężowi i dziecku, a jeżeli mąż nie żyje – przeciwko dziecku.

 

Ale nie tylko matka dziecka może wnieść pozew do sądu:

Pozew taki może też wnieść do sądu mąż matki (czyli prawny ojciec dziecka, który ojcem biologicznym dziecka nie jest)

Tak dokładnie stanowi przepis:

Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Pewnie jesteś ciekawy, kogo ten „mąż matki” pozywa?

Otóż – zgodnie z przepisem:

Mąż matki powinien wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a jeżeli matka nie żyje – przeciwko dziecku.

I dalej:

Taki pozew może wnieść też… samo dziecko.

I znowu – zgodnie z treścią przepisu:

Dziecko po dojściu do pełnoletności może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności.

Tu należy się spodziewać, iż przepis ten będzie zmieniony.

Dlaczego?

Pamiętasz pewnie ten artykuł dotyczący tematu?

(jeśli nie pamiętasz, to masz okazję nadrobić to teraz)

 

I tu właśnie dochodzimy do bardzo istotnego punktu:

otóż, zauważyłeś

kto nie może skutecznie wnieść takiego pozwu?

Tak, dobrze myślisz: biologiczny ojciec dziecka.

Jeśli więc kobieta pozostająca w związku małżeńskim – matka dziecka takiego pozwu nie wniesie, to biologiczny ojciec dziecka ma bardzo ograniczone możliwości.

Cóż, sytuacja tego biologicznego ojca jest w takiej sytuacji trudna, ale…

jest jeszcze ktoś, kto może taki pozew złożyć w sądzie.

Tego chyba się domyślisz, bo nie jest to osoba kojarzona ze sprawami cywilnymi.

Chodzi o … prokuratora.

(tak, właśnie o prokuratora, tego który w sprawach karnych wnosi i odczytuje akty oskarżenia)

Ten właśnie prokurator też może wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa – o ile spełnione są ustawowe przesłanki.

O roli prokuratora w sprawach rodzinnych napiszę osobny artykuł, ale jeśli jesteś zainteresowany, to przeczytaj art. 86 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

 

Tak, napiszę to co już pisałam – i to chyba nawet więcej niż raz:

Każda sytuacja jest inna.

Może ci się wydawać, że to dziwne i niezrozumiałe, że biologiczny ojciec nie może skutecznie wnieść takiego pozwu, ale naprawdę: ma to swoje uzasadnienie.

 

Uwaga:

w sprawie o rozwód nie możliwości, aby sąd orzekał o zaprzeczeniu ojcostwa.

zaprzeczenie ojcostwa to zupełnie „osobna” sprawa przed innym sądem niż ten, który prowadzi sprawy o rozwód.

 

Jeśli masz pytania, pamiętaj :  zawsze możesz do mnie napisać.

katarzyna.skowronska@adwokatura.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *