Slider

Uprawomocnienie się wyroku

Aby małżonkowie byli formalnie i „ostatecznie” rozwiedzeni, wyrok Sądu musi być się uprawomocnić. Tylko kiedy to nastąpi? To zależy. Jeżeli choć jedna ze stron nie jest zadowolona z wyroku i będzie wnosić apelację, wyrok będzie prawomocny dopiero wtedy, jak swoje rozstrzygnięcie ogłosi sąd II instancji (a więc sąd apelacyjny). Każda ze stron może wyrok zaskarżyć. Wtedy jego uprawomocnienie się odsunie się trochę w czasie. O tym, jaka jest procedura przy wnoszeniu apelacji, pisałam już tu.

Inaczej, jeśli obie strony zgadzają się z wyrokiem i nie zamierzają go zaskarżać. Wtedy wyrok uprawomocni się szybko. W sytuacji gdy zgadzasz się z wyrokiem, nie musisz nic robić 🙂 Wyrok „sam się” uprawomocni – po 21 dniach od daty ogłoszenia wyroku przez sąd. Potem już nie ma możliwości, aby skutecznie wnieść apelację.

I tu powstaje pytanie: czy sąd taki prawomocny wyrok mi wyśle?

Otóż wyśle. Ale tu już konieczne będzie złożenie stosownego wniosku.

Jeśli więc chcesz mieć w domu wyrok sądu ze stwierdzeniem jego prawomocności, musisz złożyć wniosek do sądu, który ten wyrok wydał. Wniosek należy też opłacić. Wysokość opłaty zależy od ilości stron wyroku – zgodnie z ustawą to 6 zł. za stronę.

Banalnie to pewnie brzmi, ale abyś mógł wstąpić w kolejny związek małżeński, najpierw musi się uprawomocnić wyrok kończący pierwsze małżeństwo.:)

Wiele pytań dotyczy okresu od ogłoszenia wyroku do jego uprawomocnienia się – zwłaszcza w sytuacji gdy nikt wyroku zaskarżać nie będzie. Ale pojawiło się też pytanie, co w sytuacji kiedy po ogłoszeniu wyroku strony zmieniły nagle zdanie i zgodnie doszły do wniosku, iż pozew o rozwód był krokiem podjętym zbyt szybko i nieprzemyślanym. I o tym właśnie będzie następny wpis.

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ewa Lipiec 8, 2014 o 13:00

Proszę o poradę w sprawie uprawomocnienia się rozwodu, który miał miejsce we Francji w 2005 r. Obecnie na moją prośbę do zawarcia nowego związku małżeńskiego sąd z Francji przysłał wyrok sądu bez uprawomocnienia. Nie wystarczający do zawarcia nowego związku małżeńskiego, dlaczego nie wysłano wyroku uprawomocnionego. Co robić w takim wypadku. Bardzo proszę o poradę

Odpowiedz

Ewa Październik 14, 2014 o 15:05

Proszę o poradę w sprawie uprawomocnienia się rozwodu, który miał miejsce we Francji w 2005 r. Obecnie na moją prośbę do zawarcia nowego związku małżeńskiego sąd z Francji przysłał wyrok sądu bez uprawomocnienia. Nie wystarczający do zawarcia nowego związku małżeńskiego, dlaczego nie wysłano wyroku uprawomocnionego. Co robić w takim wypadku. Bardzo proszę o poradę

Odpowiedz

Alicja Luty 12, 2016 o 18:09

Sąd Apelacyjny oddalił apelację od wyroku Sądu Okręgowego odnośnie rozwodu i władzy rodzicielskiej oraz kosztów sądowych. Kiedy wyrok uprawomocni się ? I czy podlega jeszcze jakiemuś zaskarżeniu?

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Luty 26, 2016 o 21:04

Wyrok sądu II instancji jest prawomocny od razu.
kwestie dotyczące władzy rodzicielskiej,kontaktów i alimentów mogą w przyszłości być przedmiotem
innej sprawy przed sądem rejonowy.

Odpowiedz

Monika Marzec 13, 2016 o 12:34

Chciałabym zapytać czy po ogłoszeniu wyroku ogłoszone na nim decyzję dotyczące wysokości alimentow oraz kontaktów wchodzą w życie z dniem ogłoszenia wyroku czy dopiero po uprawomocnieniu tj.po upływie 21dni w przypadku nie składania apelacji(ja będę odwoływała się do sądu wyższej instancji,ponieważ zostały zadaszone za niskie alimenty)?? Były mąż czeka na uprawomocnieniu, nie płacąc przy tym zasadzonych wyższych alimentow (ma komornika).
Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

ania Kwiecień 2, 2016 o 13:11

Witam chciałam zapytać jest rok po rozwodzie mam wyrok ale w wyroku nie jest napisane ze opieka naprzemienna czy mogę uzyskać wyrok p wychowaniu dziecię porozumienie jakie podpisywalismy. Pozdrawiam

Odpowiedz

gosia Maj 3, 2016 o 04:08

wyrok zapadl 18 lutego, (byly) maż przebywa w z.k dlatego sad wyslal mu wyrok ja musialam zlozyc wniosek. zlozylam go 10 marca, mamy 2 maj a wyrok jeszcze sie nie uprawomocnil dzwonilam do sadu to pani powiedziala mi ze sedzia zadecydowal o dostarczeniu ponownie wyroku tj. 14 kwietnia on znowu otrzymal ten sam wyrok. nikt nie wnosil apelacji rozwod byl za porozumieniem stron to dlaczego jeszcze nie jest prawomocny?

Odpowiedz

ewelina Maj 10, 2016 o 00:11

A co zrobic jesli sad uwierzyl malzonkowi ,ktory oklamal ?Sad mimo pism ,ktore wyslalam ,czyli ,o zmiane sedziego ,o przyznanie alimentow,o doradce z urzedu o apelacje na wszystkie pisma dostawalam odmowe a sad i tak zasadzil za apelacje oplate,ktorej nie bylam wstanie zaplacic? Sad II instancji po odwolaniu ,przyznal mi kwote 350zl zabezpieczenia alimentacyjnego na czas rozprawy rozwodowej a za apelacje sedzia I instancji chcial ,zebym wplacila 600zl.Mimo ,ze ZAWSZE na czas dpisywalam na pisma sadowe wyrok o rozwodzie sie uprawomocnil .CZuje bezsilnosc i WIELKA niesprawiedliwosc .Od czasu rozwodu rozchorowalam sie z nerwow i nie jestem w stanie podjac pracy .Cale zycie ciezko fizycznie pracowalam i praktycznie sama wychowywalam 3-ke dzieci a malzonek byl figurantem w rodzinie zadnych praktycznie obowiazkow rodzinnych przez ponad 30 lat malzenstwa sie nie poczuwal,mial tylko wymagania ,ze to ja mam spelniac „obowiazki” a on nie musi sie angazowac w zycie rodzinne ,bo wystarczy ,ze zarabia ,ale ja pracowalam rowniez zawodowo bardzo ciezkoi w domu. W tej chwili czuje sie dyskryminowana jako kobieta i obywatel Polski.

Odpowiedz

Rezmi Czerwiec 21, 2016 o 09:38

Apelacja zawsze kosztuje 600 zł i jest to kwota dla wszystkich. Nie wymyślił jej sędzia.

Odpowiedz

bozena Sierpień 26, 2016 o 22:35

Mam pytanie jezeli wyrok jest jeszcze nieprawomocny a jedna ze stron umrze … To co wtedy jest się rozwiedzionym czy wdowa ❓

Odpowiedz

Janusz Kwiecień 26, 2017 o 13:46

Proszę o informację kiedy orzeczenie sądu w sprawie rodzinnej staje się prawomocne. Otóż oboje z żona mieliśmy ograniczone prawa rodzicielskie i dziecko przebywało w interwencyjnej placówce opiekuńczo wychowawczej. W dniu 03.04.2017 odbyła się rozprawa rodzinna i sąd orzekł, że dziecko zostaje skreślone z listy wychowanków tej placówki. Nadmieniam, że na nasz wniosek i za zgodą placówki dziecko od 02.12.2016 jest umieszczone w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii za który ponosimy odpłatność. Czy zatem orzeczenie jest prawomocne po upływie 21 dni – zaznaczam, że nie było wnoszone żadne zażalenie ani odwołanie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: