Slider

Rozdzielność majątkowa. Czy można wnieść pozew o jej ustanowienie, gdy w toku jest sprawa o rozwód?

Tytuł wpisu dość długi, zagadnienie należące do złożonych:

Czy można wnieść osobny pozew domagając się tego, aby sąd w swoim wyroku ustanowił rozdzielność majątkową między małżonkami?

Czy sprawa o rozwód i sprawa o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej mogą toczyć się równolegle, niezależnie od siebie?

Pytanie długie, odpowiedź krótka :  tak, jest to dopuszczalne.

Może zapytasz : ale po co?

i to całkiem dobre pytanie, bo – jak wspominałam ostatnio – gdy będzie prawomocny wyrok sądu w sprawie o rozwód, to rozdzielność powstanie z mocy prawa.

Tylko że czasami sprawa o rozwód może trwać naprawdę długo (w szczególności gdy małżonkowie konsekwentnie walczą o orzeczenie winy drugiej strony albo gdy problemem staje się ustalenie kontaktów z dzieckiem czy też wysokość alimentów). Wtedy wniesienie sprawy o to, aby sąd ustanowił tę rozdzielność może mieć sens.

A jak już wnosisz pozew o ustanowienie tej rozdzielności… to może rozważysz czy w Twojej sytuacji rozdzielność z datą wsteczną byłaby celowa i możliwa?

Tak- sąd w pewnych sytuacjach może orzec o rozdzielności majątkowej z wcześniejszą datą.

(rozdzielność z datą wsteczną może orzec tylko sąd, u notariusza możecie wspólnie podpisać umowę o ustanowieniu rozdzielności z datą bieżącą)

I tak : sprawę o ustanowienie tej rozdzielności rozpatruje sąd rejonowy (a więc inny niż sąd, który wydaje wyrok w sprawie o rozwód)

I jak się już może domyślasz: jeśli Ty wnosisz pozew do sądu i opisujesz w nim pewne sytuacje, to także Ty powinieneś dysponować dowodami na potwierdzenie tego, co w pozwie opisujesz.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Dominika Kwiecień 12, 2017 o 12:58

Dobrze, że został poruszony i wyjaśniony ten temat, bo rozdzielność majątkowa i rozwód są to bardzo delikatne tematy dla każdej ze stron więc należy wyjaśniać jak najwięcej by później nie było niedomówień i sprawa ciągnęła się jeszcze dłużej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: