Skip to content
Przejdź na blog
Menu

Pozew o rozwód. Mała zmiana.

W dalszym ciągu tylko sąd może rozwiązać małżeństwo. To się chyba już nie zmieni. I aby sąd mógł  orzec o rozwodzie najpierw musi do tego sądu wpłynąć pozew o rozwód. Pisałam już, że w sprawach o rozwód orzekają sądy okręgowe. I tak będzie nadal. Nie zmieniła się też opłata od pozwu o rozwód  – aby sąd sprawą się zajął musisz uiścić opłatę w wysokości 600 zł. Pisałam też, że w pozwie trzeba dokładnie oznaczyć strony, podając też miejsce zamieszkania. I właśnie tego oznaczenia stron dotyczy niedawno wprowadzona zmiana.

Wnosząc pozew, oprócz swojego imienia i nazwiska podaj także swój numer PESEL. Nie jest to raczej bardzo kłopotliwe, a sprawi, iż będziesz mieć szansę na szybsze wyznaczenie terminu rozprawy przez sąd. No a co jak tego nr PESEL nie podasz? Spokojnie – sąd nie odrzuci, ani też tym bardziej nie oddali powództwa tylko z tego powodu. Po prostu sąd wezwie Cię o tzw. uzupełnienie braków formalnych i zakreśli termin, w którym powinieneś to zrobić. Jednak zanim sąd skieruje do Ciebie to pismo i zanim Ty również w formie pisemnej sądowi odpowiesz może minąć nawet kilka tygodni.

No dobrze, a co z nr PESEL drugiej strony – czyli pozwanego?

Cóż, przepis wprost  obowiązku jego podania nie nakłada. Jednakże zapewne pesel współmałżonka znasz i zapewne chcesz pomóc sądowi, a już na pewno zależy Ci, aby sąd jak najszybciej wyznaczył rozprawę…

Oczywiście obowiązek podania nr PESEL dotyczy nie tylko pozwu o rozwód. W ogóle jak wnosisz jakikolwiek pozew do sądu powinieneś ten numer sądowi podać.

Obowiązek podawania w pozwie nr PESEL wynika z treści art. 126 par. 2 (pkt.2) k.p.c., który ma obecnie takie brzmienie: 

Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie przedmiotu sporu oraz:

1) oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,

2) numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub numer identyfikacji podatkowej (NIP) powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku

Podobał Ci się tekst? Będę wdzięczna, jak się nim podzielisz.

o mnie

Pozew o rozwód. Mała zmiana.

Nazywam się Katarzyna Skowrońska. Jestem adwokatem. W swojej praktyce zajmuję się prawem cywilnym i rodzinnym. Pomagam rozwiązywać problemy i doradzam, jak problemów unikać. Wiem, że każda sprawa jest inna – i każdą sprawę traktuję indywidualnie. Oprócz pozwów i apelacji piszę też artykuły, które publikuję na tym blogu. Mam nadzieję, że wyjaśnią wiele Twoich wątpliwości.

skonsultuj swoją sprawę

Kancelaria Adwokacka Katarzyna Skowrońska

ul. Skwierzyńska 21, Wrocław.

zacznij tu

pobierz e-booka

szukaj

archiwum

Archiwa

Pozew o rozwód. Mała zmiana.

Katarzyna Skowrońska

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się