Slider

Pozew o rozwód bez orzekania o winie. Uzasadnienie.

Napisanie dobrego pozwu nie jest sprawą prostą. Dotyczy to także pozwów rozwodowych, w tym pozwów o rozwód bez orzekania o winie. Wydawać by się mogło, iż nie ma nic prostszego, tym bardziej, że w sieci znaleźć można sporo gotowych wzorów. Ale wzór to tylko wzór, a jak to w szczególności widać w sprawach rodzinnych, każda sprawa jest inna. Ale wracając do tematu:

Zdarza się, iż ktoś pisze samodzielnie pozew o rozwód – prosi sąd, aby rozwiązał małżeństwo przez rozwód bez orzekania o winie. Ale po dość prostym wniosku przychodzi do napisania uzasadnienia pozwu, bo każdy wnoszony do sądu pozew uzasadnienie zawierać powinien.

No i w tym uzasadnieniu…

zawarte są wszystkie żale i pretensje z ostatnich kilkunastu (dwudziestu kilku) lat.

To nie jest bynajmniej abstrakcyjny i teoretyczny problem.

Jan i Małgorzata byli małżeństwem ponad dwadzieścia lat. Różnie przez ten czas bywało – jak to w małżeństwach bywa. Dzieci dorosły, usamodzielniły się i okazało się, iż małżonków nic już nie łączy. Po pewnym czasie pani Małgorzata wniosła więc pozew o rozwód. Napisała co prawda, iż chce rozwodu bez orzekania o winie, ale w uzasadnieniu wspomniała o wszystkich smutnych i przykrych sprawach, jakie działy się przez te lata, oczywiście przypisując za to wszystko odpowiedzialność mężowi…

Pan Jan rozwodu też chciał, bo nic już go z żoną nie łączyło, ale z tak napisanym uzasadnieniem po prostu zgodzić się w żaden sposób nie mógł. Co prawda żony już nie kochał, ale to co ona popisała w tym pozwie wstrząsnęło nim tak bardzo, iż pomyślał : o nie, po tym co tu przeczytałem to muszę napisać sądowi swoją wersję, bo wszystko nieprawda, a  co sąd by sobie pomyślał…

Pan Jan jak pomyślał tak zrobił. Napisał w odpowiedzi na pozew swoją wersję wydarzeń. (nie zapomniał też pan Jan wspomnieć, iż to wcale nieprawda, że 5 lat temu na imieninach u wujka Mietka… i nie jest też prawdą, co sugerowała żona, że 10 lat temu był pod wrażeniem pani Halinki z 2.piętra… i w ogóle nie jest prawdą, że… Nie nic z tego, co napisała w pozwie żona nie było prawdą (no może  z wyjątkiem tego, iż nie ma już możliwości, aby to małżeństwo uratować)

Oczywiście – jak się domyślasz – wersja pana Jana była nieco inna niż wersja przedstawiona w pozwie przez żonę.

Więc pan Jan dokładnie opisał jak przebiegało pożycie w ich małżeństwie- nie pomijając tego, iż 7 lat temu jego żona zawarła nieco bliższą znajomość z pewnym panem Mieczysławem…

Sąd odpowiedź na pozew doręczył pani Małgorzacie. I kiedy tylko ona się z tym pismem zapoznała, stwierdziła, iż teraz to ten jej niewierny i niepoważny małżonek dopiero zobaczy.

No i się zaczęło, dawno zapomniane i w sumie mało istotne historie odżyły na nowo, a pretensjom i wzajemnym żalom nie było końca. Zaangażowana oczywiście została najpierw najbliższa rodzina, potem sąsiedzi, a na końcu nawet sąsiedzi z parteru i druga żona szwagra.

WNIOSEK

Jeśli decydujesz się wnosić pozew o rozwód bez orzekania o winie, napisz właściwie uzasadnienie.

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grażyna Maj 13, 2015 o 21:14

Witam,
W 1994 roku wyszłam za mąż, rok później doczekaliśmy się córki. Niestety po 2 latach od narodzin córki mój małżonek zostawił nas, interesował się losem moim i dziecka tylko pół roku. Teraz kiedy córka po 17 latach wywalczyła od ojca zasłużone alimenty (nigdy nie łożył na jej utrzymanie), postanowiłam rozwieść się z nim- wiem powinnam zrobić to już dawno, ale chyba się bałam. Co powinnam zawrzeć we wniosku?

Odpowiedz

Sebastian Listopad 30, 2015 o 10:21

Dzień dobry. Postanowiłem wnieść pozew o rozwód za porozumieniem stron choć wiem że zona na to się nie zgodzi ale, mimo wszystko nie mam zamiaru się z nią kłócić więcej. Chciałem napisać pozew sam ale jeszcze się waham czy polecić to prawnikowi. Ze względu na pracę nie mam czasu wybrać się do Kancelarii Prawnej, więc postanowiłem napisać do Pani. I mam takie pytanie ,, Czy jest możliwość napisania wniosku rozwodowego za porozumieniem stron przez Panią ?” i jakie trzeba ponieść koszty za ten dokument.. No i jakie informacje Pani będą potrzebne?
Pozdrawiam i proszę o pilna i szczerą odpowiedz
Sebastian

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Grudzień 18, 2015 o 12:02

Dzień dobry. W razie zainteresowania pomocą kancelarii w sporządzeniu pozwu uprzejmie proszę
o kontakt w drodze mailowej.

Odpowiedz

Marzena Grudzień 16, 2015 o 21:07

Czyli Pan Jan jeżeli również chciał rozwodu i odpowiadały mu warunki przedstawione przez żonę pozwie to powinien oblać się kubłem zimnej wody i po prostu zgodzić się z uzasadnieniem ponieważ ono tak na prawdę nie miało znaczenia bo ważniejsze było to o co wnosiła żona ?

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Grudzień 18, 2015 o 12:00

Pozwany może sporządzić odpowiedź na pozew i opisać sytuację ze swojego punktu widzenia.
Zależy co chce osiągnąć pozwany. Może też wnosić o rozwód z winy żony.
Warto jednak sprawę dobrze przemyśleć i nie dać się ponieść emocjom, choć to niestety dość trudne.

Odpowiedz

anna Styczeń 21, 2016 o 08:49

Zamierzam złozyć wniosek rozwodowy bez orzekania o winie.Dzieci nie mamy.Czy swiadek musi być powołany?

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Styczeń 21, 2016 o 10:59

W takiej sytuacji postępowanie dowodowe może być ograniczone do przesłuchania stron.

Odpowiedz

jola Lipiec 23, 2016 o 12:55

prosze o kontakt w sprawie napisania wniosku o rozwód bez orzekania o winie

Odpowiedz

irena Grudzień 10, 2016 o 12:53

Odbyły się dwie sprawy rozwodowe na które mąż się nie wstawił,co mam dalej zrobić

Odpowiedz

Marta Marzec 27, 2017 o 11:13

Dzień dobry mam pytanie czy by mogła pani mi pomóc napisać pozew do sądu o rozwod

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Marzec 28, 2017 o 15:42

Proszę o kontakt mailowy : katarzyna.skowronska@adwokatura.pl

Odpowiedz

magda Maj 7, 2017 o 17:05

Szanowna Pani.
Chcę złożyć wniosek o rozwód. Problem w tym, że córka skończy 18 lat 24 czerwca b.r.. Czy muszę czekać ze złożeniem pozwu do dnia Jej urodzin?

Odpowiedz

Agnieszka Maj 12, 2017 o 13:45

Witam , mam pytanie maz zlozyl pozew o rozwod bez orzekania o winie, dostalam odpis pozwu i teraz musze przedstawic swoje stanowisko. Choc nadal kocham meza i nie che rozowdu , zgodzilam sie na rozwod bez orzekania o winie, poniewaz nie bede uszczesliwiac meza na sile jezeli on nie chce ze mna byc. Mam pytanie czy w uzasadnieniu w odpowiedzi na pozew mozna przedstawic ze zgadzam sie na rozwod pomimo ze nadal kocham meza a przedstwione uzasadnienie mija sie bardzo z rzeczywistoscia? Na przyklad ze strony oddalily sie tak bardzo od siebie , ze trudno bylo malzonkom spredzac czas przyjemnie i bezkonfiktowo. etc. Ze kazda ze stron wolila spedzac czas inaczej. ze mielismy kilka kryzysow w ciagu 10 letiego pozycia. Ze raz udalismy sie do poradni malzenskiej w celu przeprowadzenia terapii malzenskie, nasteonie maz zrezygnowal bo stwierdzi ze to tylko moja wina ze mamy kryzys. Nie che obarczac wina meza, bo za obecna sytuacje ponosimy obydwoje odpowiedzialnosc. jednak nadal zalezy mi na tym malzenstwie. Kiedy sad moze skierowac na mediacje pojednawcza? Dziekuje

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: