Slider

Odpowiedź na pozew o rozwód

Pozew wnosi się do sądu w dwóch egzemplarzach po to, aby jeden z nich sąd mógł doręczyć drugiej stronie czyli pozwanemu. Zazwyczaj doręczając odpis pozwu sąd wzywa pozwanego, aby w określonym czasie wniósł odpowiedź na pozew. Niezależnie od tego, czy sąd do tego zobowiąże, z pewnością warto to uczynić. Pisemna odpowiedź na pozew daje szanse na przedstawienie swojego stanowiska i przede wszystkim – zgłoszenie swoich wniosków dowodowych.

W odpowiedzi na pozew pozwany powinien przede wszystkim wskazać, czy też „chce rozwodu”, a jeśli tak, to czy żąda orzeczenia o winie. Jeśli strony mają wspólne małoletnie dzieci, pozwany powinien w odpowiedzi na pozew także opisać sądowi jak postrzega kwestie związane z władzą rodzicielską nad dziećmi oraz kontakty z nimi po rozwodzie.

Uwaga: „pod rządami” obecnych przepisów –  należy wszystkie (przynajmniej te możliwe  do złożenia na tym etapie) wnioski dowodowe złożyć wraz z odpowiedzią na pozew, inaczej ryzykujemy tym, iż sąd ich nie uwzględni.

A jeśli pozwany „nie chce rozwodu”?

Brak odpowiedzi na pozew nie spowoduje zawieszenia postępowania, sąd i tak prędzej czy później wyznaczy termin rozprawy… A konsekwencje braku aktywności mogą się okazać dotkliwe dla strony pozwanej.(o wyroku zaocznym będzie mowa wkrótce)

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marcin Maj 20, 2014 o 09:07

Dzien dobry,mam pytanie dotyczace mojego rozwodu ktory odbedzie sie 12 .06.2014 r. w katowicach,moja malzonka zlozyla pozew o rozwod bez orzekania o winie za porozumieniem stron ,gdzie w czesniej nic z nia nie ustalalem,w pozwie sa wypisane same klamstwa i oszczerstwa w moim imieniu,i teksty ksiazkowe ,fakty sa inne ,m,innymi,Pod koniec roku 2012 tego stracilem firme ,po wielkich staraniach podczymania firmy nie dalem rady sprostac calej sytuacji,dzialalnosc zawiesilem,poczym spoczywaja na mnie wielkie dlugi zaleglego podatku ,sprawy sadowe ciagna sie za mna caly czas ,i sprawy komornicze ,w lutym 2013 roku gdy pracowalem zdala od domu ,moja malzonka wyprowadzila sie do swoich rodzicow zabierajac wszystko z naszego wynajmowanego mieszkania ,twierdzac w pozwie ze to ja zostawilem rodzine ,moja malzonke i corke ,bardzo zalezy mi na corce do malzonki czuje tylko nienawisc i wstret,nie wiem jak odpowiedziec na pozew,czy wogule odpowiadac,wiem ze w naszych sadach przyjela sie opcja najgorsza ,ze to malzonek zawsze jest winny,nie chcial bym z nikim prowadzic wojny ,i ciagniecia sprawy za sprawa,w tym wypadku chcialbym miec wszystko za soba i widywac sie z moja corka i byc przy jej wychowaniu jak tylko sie da ,dodaje tez ze nie jestem wstanie placic alimetow na dzien dzisiejszy w duzej kwocie jak tez uniknac kosztow sadowych ,gdysz moje dlugi wobec US wynosza ok;85OOO tys zl ,prosze o rade w mojej sprawie ,bede bardzo wdzieczny ,z powazaniem Marcin

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Maj 20, 2014 o 10:24

Witam Pana
Trudno w takich sprawach doradzać na blogu, nie znając w szczególności treści pozwu, każda sytuacja naprawdę jest inna.
Pozostaje pytanie jakie jest Pana stanowisko?
Oczywiście może Pan żądać rozwodu z winy żony, jednak wtedy nie da się uniknąć postępowania dowodowego, w tym słuchania świadków.
Myślę, iż warto złożyć odpowiedź na pozew.
W odpowiedzi na pozew może Pan przedstawić swoje stanowisko w kwestii władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem.

Odpowiedz

Jarek Maj 12, 2016 o 22:06

Witaj, zainteresowała mnie Twoja sprawa gdyż jestem w podobnej sytuacji

Odpowiedz

Magda Styczeń 16, 2016 o 15:37

Witam,mam pytanie?czy składając odpowiedz na pozew konieczne jest rownież wnoszenie opłaty na rzecz sądu z tego tytułu? czy jest to bezpłatne? z Poważaniem Magda

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Styczeń 19, 2016 o 14:24

Przy wnoszeniu odpowiedzi na pozew nie ma obowiązku uiszczania opłaty. O kosztach sąd rozstrzyga w orzeczeniu kończącym sprawę.

Odpowiedz

Tomek Luty 27, 2016 o 00:20

Witam. Wniosek rozwodowy bez orzekania o winie. Zgodny wniosek o podział majątku. Pełnoletnie dzieci. W uzasadnieniu: spożywam alkohol codziennie (OK- 3-4 piw), trwały rozkład pożycia: stołuję się sam, nie rozmawiamy, nie śpimy razem od 6 lat. Brak świadków w pozwie. Zgadzam się z pozwem.
Pytania:
1. Czy mam obowiązek odpowiedzi na pozew?
2. Czy powódka może zmienić uzasadnienie na dużo mniej korzystne dla mnie w trakcie rozprawy?
3. Czy powódka może powołać świadków w trakcie rozprawy?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: