Rozwód to z pewnością jedno z bardziej stresujących wydarzeń w życiu – zarówno samych małżonków, ich dzieci, jak też dalszej rodziny. Jednak nie zawsze musi tak być.

Czasem bywa tak, iż sytuacja między małżonkami nie pozostawia już wątpliwości – dalsze trwanie małżeństwa nie jest już możliwe. Na pewno przed podjęciem definitywnej decyzji o rozwodzie należy przemyśleć wszystkie argumenty za i przeciw. Jednak gdy wszystkie metody ratowania małżeństwa zawiodą, nie pozostaje nic innego jak napisać pozew o rozwód i wnieść go do sądu.

Scheidung

Rozwód to koniec pewnego etapu w życiu, ale tym samym też i początek następnego etapu. Etapu, który przecież wcale nie musi być gorszy…

Decydując się na taki krok warto wiedzieć jak poprawnie sformułować poszczególne wnioski w pozwie, do jakiego sądu należy złożyć pozew, jakie są należne opłaty związane z postępowaniem oraz jakie kompetencje ma sąd i o czym będzie rozstrzygał w wyroku.

Każda sprawa rozwodowa jest inna i wymaga dokładnej analizy.

Dobrze napisany pozew, właściwie opłacony i złożony we właściwym sądzie  przyczyni się do przyspieszenia rozpoznania sprawy przez sąd, a tym samym  uczynienia samego postępowania mniej bolesnym dla stron.

Ilość przepisów regulujących postępowanie rozwodowe jest stosunkowo nieznaczna – zupełnie w przeciwieństwie do komplikacji, które mogą wystąpić w trakcie postępowania.

Temu, jak powinien wyglądać pozew o rozwód oraz jaki przebieg ma postępowanie sądowe w sprawach o rozwód poświęcony będzie ten blog. Z rozwodem wiąże się konieczność orzekania w kwestii władzy rodzicielskiej, kontaktów z dzieckiem czy alimentów. O tym też przeczytasz na łamach bloga.

Będzie też na blogu mowa o dzieciach w kontekście rozwodu. Wszak rozstając się z małżonkiem nie przestajesz być rodzicem.

Postaram się przekonać Cię, że można znaleźć zawsze jakieś rozwiązanie sytuacji, choćby nawet na początku wydawała się być niełatwa.  

 

Zapraszam do lektury

adw. Katarzyna Skowrońska