Slider

Ile czasu potrwa sprawa rozwodowa?

To chyba jedno z tych pytań, które klienci zadają najczęściej.

Na to pytanie nie ma jednak jednej odpowiedzi…

Przede wszystkim sprawa o rozwód musi zostać rozpatrzona przez sąd na rozprawie.

Pierwszy termin rozprawy wyznaczany jest zazwyczaj  po upływie  ok. 2- 3 miesięcy od wniesienia pozwu (czas oczekiwania zależy jednak od  konkretnego sądu).

Czas trwania sprawy o rozwód zależy przede wszystkim od tego, czy mamy do czynienia z rozwodem z orzekaniem o winie czy też bez orzekania o winie.

Sprawa o rozwód bez orzekania o winie, w sytuacji gdy strony nie mają małoletnich dzieci może zakończyć się już po pierwszej rozprawie.

W przypadku sprawy rozwodowej z orzekaniem o winie, gdy strony powołują nowe dowody, gdy „zgłoszonych” zostało wielu świadków, sprawa może „ciągnąć się miesiącami”.(żeby nie napisać latami)

W przypadku żądania rozwodu z orzekaniem o winie strony powołują zazwyczaj wielu świadków, których sąd musi przesłuchać, co wiąże się z koniecznością wyznaczania kolejnych terminów rozpraw.

Także konflikt małżonków co do powierzenia władzy rodzicielskiej oraz wysokości alimentów na dzieci powoduje konieczność dopuszczania przez sąd dalszych dowodów- np. opinii RODK, co także znacznie wydłuża czas trwania procesu.

Nawet w przypadku rozwodu bez orzekania o winie ważne jest, aby pozew o rozwód został prawidłowo sformułowany i opłacony. W przeciwnym razie sąd będzie musiał wezwać stronę, która pozew złożyła, aby uzupełniła tzw. braki formalne pozwu.

Oczywiście od wyroku sądu I instancji każda ze stron może wnieść apelację – co dodatkowo znacznie wydłuża czas trwania postępowania.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marek Listopad 2, 2015 o 17:54

Muszę przyznać, że mi i mojej ex poszło bardzo sprawnie, bo rozwiedliśmy się w bodajże 45 dni. Pozew, oczekiwanie na rozprawę i koniec. No ale rozwód był bez orzekania o winie.

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Listopad 4, 2015 o 12:57

45 dni? to wyjątkowo szybko, nawet gdy mowa o rozwodzie bez orzekania o winie. Niestety
w wielu sądach okres oczekiwania na 1. rozprawę to kilka miesięcy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: