Slider

Czy obecność na rozprawie apelacyjnej o rozwód jest obowiązkowa?

To jedno z pytań, które często zadają mi Czytelnicy.

Przebieg sprawy wygląda nieco inaczej przed sądem I instancji (sądem okręgowym) oraz przed sądem apelacyjnym, czyli sądem II instancji.

O ile przesłuchanie stron, czyli rozwodzących się małżonków  jest konieczne przed sądem I instancji, to sąd II instancji już co do zasady stron postępowania nie przesłuchuje.

Co do zasady sąd II instancji orzeka w oparciu o materiał dowodowy zebrany w toku postępowania przed sądem I instancji.

Generalnie więc osobista obecność stron nie jest konieczna na rozprawie apelacyjnej.

Zawsze jednak sprawdź na otrzymanym z sądu wezwaniu: jeśli Twoja obecność jest obowiązkowa, powinno to jasno z treści wezwania wynikać.

„Obowiązek stawiennictwa” to jedno.

Drugą kwestią jest to, iż czasem po prostu naprawdę warto w tej rozprawie uczestniczyć…

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz Wrzesień 16, 2015 o 20:17

Mam pytanie.
Czy podczas apelacji można wnieść nowe dowody do sprawy lub ewentualnie powołać nowego świadka?

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Wrzesień 23, 2015 o 13:54

Postępowanie dowodowe jest przeprowadzane co do zasady przed sądem I instancji.
Może jednak zdarzyć się i tak, iż przesłuchanie świadka (przeprowadzenie innego dowodu)
nie było możliwe przed sądem I instancji.
(art. 381 k.p.c.)
Można spróbować powołać nowy dowód, trzeba jednak napisać sądowi, z jakich względów dowód nie był
zgłoszony przed sądem I instancji.
Proszę pamiętać, iż sąd może spóźniony dowód pominąć.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: