Slider

Wrzesień 2012

Nazwisko po rozwodzie

Często spotykam się z pytaniem: czy po rozwodzie mogę wrócić do dawnego nazwiska? Odpowiedź brzmi tak  –   zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się wyroku w sprawie rozwodowej  małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, […]

Czyli potocznie mówiąc : czy sąd może „nie dać rozwodu?”Nie zdarza się to często, ale jest możliwe. Czasem sąd może dojść do przekonania, iż kryzys w małżeństwie jest tylko chwilowy, zwłaszcza gdy małżonkowie są ludmi młodymi, a rozłąka trwała przez krótki okres czasu. W sprawie   o  rozwód,  jak   w  innych  sprawach  cywilnych  sąd   –  po  […]

O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?

Oprócz samego rozwiązania małżeństwa przez rozwód, sąd rozstrzyga w wyroku także o innych istotnych kwestiach. Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.(chyba, że oboje małżonkowie zgodnie wnoszą o rozwód bez orzekania o winie) Jeśli oboje małżonkowie zgodnie chcą się rozwieść bez orzekania o winie, sąd nie będzie dopuszczał […]

Czy pozew o rozwód podlega opłacie?

Pozew o rozwód podlega opłacie sądowej w kwocie 600 zł (zgodnie z art. 26 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych) Opłata ta jest stała i należy ją uiścić niezależnie od tego czy pozew będzie wnoszony samodzielnie przez powoda, czy też wniesie go adwokat. Kwotę […]

W jakim sądzie złożyć pozew o rozwód?

Aby sąd mógł orzec o rozwodzie, jedno z małżonków musi złożyć w tym sądzie pozew o rozwód. No właśnie – w tym sądzie – czyli w którym? Określenie właściwego sądu w sprawie o rozwód (separację) nie zawsze jest sprawą prostą. Często zdarza się, iż jeszcze przed orzeczeniem rozwodu strony mieszkają już oddzielnie – w różnych […]

Co powinien zawierać pozew o rozwód?

Co powinien zawierać pozew o rozwód ? Kto może wystąpić z pozwem o rozwód? Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – jeżeli między małżonkami nastąpił „zupełny i trwały rozkład pożycia”, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód (art. 56 § 1 k.r.o.). Oznacza to, iż z pozwem o rozwód może […]